Lika nekretnine

Blagoslovljen Zavjetni križ u Kompolju

Objavljeno: 28.10.2019

KOMPOLJE – Što bi se reklo – dan je poslužio, lijepo sunčano i za ova doba godine toplo vrijeme, sve je to pogodovalo da na blagoslov Zavjetnog križa u Kompolju dođe poprilično vjernog naroda (možda i onoga drugoga). I to ne samo Kompoljčana, već i iz okolnih naselja, Švice, Otočca, Prozora, da ne nabrajamo dalje, ali i iz „dalekih krajeva“, poput Gospićana i drugih Ličana. Bilo je i Dalmatinaca, ne samo rodbine don Angjela od Križa, i drugih je bilo. I Hercegovaca, naravno.

Vjerni narod se okupio s biskupom Milom Bogovićem i svećenicima u podnožju Glavice (lokaliteta gdje je križ podignut), formirala se procesija i uz Božju pomoć, pjevajući psalme, uputila se do vrha. Kod križa je biskup Bogović imao službu riječi, osvrnuo se na okolnosti koje su potakle hrvatsko iseljeništvo (Planetarna Hrvatska) da financira podizanje ovako velebna križa, posvećen je on, križ, svima hrvatskim žrtvama, poginulima, progonjenima, suđenima, štono bi se reklo – od stoljeća sedmog do Haaga i naših dana, kako to lijepo piše na ploči ispod križa. I ne samo na hrvatskomu jeziku, već i na tri strana jezika, pa kad stranac dođe da znade povod podizanja 16-metarskoga bijelog križa.

Natpis na hrvatskom jeziku glasi:

 

"Navik on živi ki zgine pošteno!"

ZAVJETNI KRIŽ

 

U SPOMEN SVIM HRVATSKIM ŽRTVAMA

BOJIŠTA, STRATIŠTA I SUDIŠTA

OD STOLJEĆA SEDMOG

DO HAŠKOG TRIBUNALA

I NAŠIH DANA.

 

'Planetarna Hrvatska'

2019.

Značenje i poruka toga "zavjeta" jest da križ, kao znak hrvatske pobjede i vjere, opominje na tešku prošlost, opominje na nepromišljenu sadašnjost i opominje na neizvjesnu budućnost ako se Hrvati odmaknu od svoje vjere koja ih je na okupu držala doslovno stoljećima. I očuvala. Istovremeno Zavjetni križ budi nadu, zavjeti se moraju ispuniti.

M. K.  

Novalja.coom