Lika nekretnine

Dok se Crkvu kritizira, židovska zajednica se izravno uključuje u politiku

Objavljeno: 27.01.2021

Ove se subote u Židovskoj općini Zagreb, kako su naveli, održao “sastanak predstavnika naroda žrtava NDH, antifašista i Klubova zastupnika u Saboru RH, kako vladajućih, tako i oporbenih stranaka”.

U priopćenju koje je potpisao predsjednik Židovske općine Zagreb, Ognjen Kraus, navodi se kako je “na sastanku jednoglasno zaključeno da se pristupi usuglašavanju zakonskog okvira za stavljanje u saborsku proceduru zakona o zabrani i kaznenom kažnjavanju upotrebe ustaških obilježja i znakovlja, nijekanja koncentracijskih logora smrti i veličanja ustaških zločina”.

Time je židovska zajednica pokazala da se bavi političkom aktivnošću, u što svakako spada okupljanje političkih stranaka i usuglašavanje zakona.

Na sastanku su bili prisutni većinom predstavnici lijevo-liberalnih stranaka, ali bilo ih je i iz vladajuće proklamirano demokršćanske stranke. Kraus je rekao a su na sastanku bile opozicijske i vladajuća stranka te predstavnici Roma, Srba, Židova i antifašista, kao i HDZ, no nisu došli članovi Domovinskog pokreta, niti Mosta, za koje Kraus kaže kako “a priori podržavaju ustaški pozdrav”. Od saborskih zastupnika bili su prisutni manjinski zastupnici Furio Radin i Milorad Pupovac, Damir Habijan iz HDZ-a, Peđa Grbin iz SDP-a, Rada Borić iz Nove ljevice, Tulio Demetlika iz IDS-a, Krešo Beljak iz HSS-a, Marijana Puljak iz stranke Centar te Darko Klasić iz HSLS-a.

I dok lijeve stranke koje su bile na sastanku obično kritiziraju Katoličku crkvu kada čini ono što mogu činiti sve vjerske zajednice – daje svoje mišljenje o pojedinim društvenim temama – sada je tim istim strankama potpuno u redu kada neka druga vjerska zajednica ide i puno dalje od toga – okuplja njih, političke stranke, izrađuje zakon i vodi kampanju za njega.

Što je HOS?

Hrvatske obrambene snage, na čijem znakovlju se nalazi pozdrav “Za dom spremni”, a kojega ovi političari dovode u pitanje, bile su među prvim organiziranim vojnim postrojbama koje su djelovale u Domovinskom ratu. Tamo gdje drugi nisu htjeli ili smjeli, tamo su išli bojovnici Hrvatskih obrambenih snaga.

Važno je istaknuti kako je po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ona osoba “koja je organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti odnosno suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (Zbora narodne garde, Hrvatske vojske, ministarstva nadležnog za obranu, Policije, ministarstva nadležnog za unutarnje poslove i Hrvatskih obrambenih snaga)”.

Hrvatske obrambene snage (HOS) bile su među prvim organiziranim vojnim postrojbama koje su djelovale u Domovinskom ratu. Tamo gdje drugi nisu htjeli ili smjeli, tamo su išli bojovnici Hrvatskih obrambenih snaga.

Jedinica je osnovana 25. lipnja 1991. godine, na samo proglašenje samostalnosti Hrvatske (Dan državnosti). Uz Hrvatsko vijeće obrane (HVO), i Teritorijalnu obranu BiH (TO BiH), činile su okosnicu otpora velikosrpskim snagama i u Bosni i Hercegovini.

HOS se u Hrvatskoj integrirao u Hrvatsku vojsku početkom 1992. prilikom restrukturiranja vojnih snaga unutar Republike Hrvatske.

Dakle, HOS je legalna postrojba unutar Hrvatske vojske čiji su se pripadnici borili na svim ratištima braneći Hrvatsku, a i BiH od velikosrpske agresije.

I izraelski veleposlanik u kampanji protiv ZDS

U studenom prošle godine izraelski veleposlanik Ilan Mor ocijenio je da je vrijeme da se u Hrvatskoj pokrene potpuna zabrana pozdrava „Za dom spremni“, reagirajući na skrnavljenje spomenika žrtvama holokausta u Varaždinu na kojem je nacrtan kukasti križ i ustaški znak.

“Siguran sam da će nadležne institucije u Hrvatskoj i dalje činiti sve da se počinitelji što prije identificiraju i izvedu pred lice pravde. Ovo je prikladno vrijeme da se pokrene i potpuna zabrana svake upotrebe notornog pozdrava ‘Za dom spremni’” – stajalo je u priopćenju Veleposlanstva kojeg je potpisao veleposlanik Mor.

Narod.hr

 

Novalja.coom