Lika nekretnine

23. kolovoza – Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima

Objavljeno: 23.08.2024

OTOČAC 23. kolovoza slavi se kao Europski dan sjećanja na žrtve totalitarizma. Na današnji dan dva totalitarna sustava, komunizam i nacionalsocijalizam, sklopili su pakt o nenapadanju i podjeli Europe. Ovaj datum je uzet za Dan sjećanja zbog toga što su 1939. g. pakt o podjeli Europe sklopili Hitler i Staljin. Naime, 23. kolovoza 1939. sklopljen  je tajni sporazum o nenapadanju između Njemačke i SSSR-a, poznat i kao Pakt Ribbentrop-Molotov (Pakt Hitler-Staljin). Ugovor su potpisali sovjetski ministar vanjskih poslova Vjačeslav Molotov i njemački ministar vanjskih poslova Joachim von Ribbentrop. Međusobni pakt o nenapadanju bio je na snazi skoro dvije godine, sve do onog vremena kada je 22. lipnja 1941. Njemačka napala SSSR.

Ima tu još zanimljivosti, slabo je poznato da je ovim paktom podijeljena ne samo Poljska, već i pet drugih zemalja: Finska, Estonija, Latvija, Litva i Rumunjska. Sve navedene zemlje su napadnute i okupirane, bilo od Njemačke, bilo od s SSSR-a. Jedino je Finska uspjela sačuvati svoju nezavisnost, ali je bila prisiljena Rusima ustupiti Kareliju.

Tjedan dana nakon potpisivanja sporazuma, 1. rujna 1939., Njemačka je napala Poljsku sa zapada, a nešto kasnije Crvena Armija s istoka i Poljska je kao država nestala.

Zanimljivo je da je u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji „slavna“ Komunistička partija o tome šutjela. A kako i ne će, ta nacisti i komunisti su bili saveznici na europskoj razini, nikome iz KPJ nije padalo na pamet suprotstaviti se saveznicima Nijemcima, čak i onda kada je Njemačka u travnju pregazila Jugoslaviju. Toliko o tome koliko su članovi te Partije bili ideološki i na sve druge načine osviješteni o zločinačkome nacističkom režimu i „plemenitome“ komunističkom (Staljinovom) režimu. Te napadom Hitlera na „bratski“ SSSR jugoslavenski se komunisti „dižu“ u borbu protiv jučerašnjih saveznika a sada „mrskih dušmana“. A naknadna komunistička priča razvijena u posljednjoj Jugoslaviji je doista "priča" za malu djecu oko dosljednosti, pravde i poštenja.

M.K.

 

Novalja.coom