BIHAĆ - U okviru jubilarnog 20. Međunarodnog sajma ekologije EKOBIS 2024, u Bihaću, održana je Međunarodna konferencija pod nazivom Zelena tranzicija, okupivši ključne subjekte iz područja održivog razvoja, zelene ekonomije i inovacija. Glavni cilj konferencije bio je poticanje rasprave o aktualnim temama vezanim za održive izvore energije, klimatsku politiku te podizanje svijesti o nužnim promjenama s kojima se društvo suočava u kontekstu zelene tranzicije.
S obzirom na dugogodišnju prekograničnu međukomorsku suradnju, na poziv Privredne komore Unsko-sanskog kantona, organizatora konferencije, svoj doprinos sudjelovanjem na konferenciji dale su županijske komore Karlovca i Otočca.
Predsjednica Privredne komore Unsko-sanskog kantona Sanela Sabljaković otvorila je konferenciju ističući važnost ovogodišnje teme, naglašavajući da je zelena tranzicija ključna za budućnost ne samo Bosne i Hercegovine, već je to globalna tema i izazov.
Tematski blok posvećen energiji obuhvatio je inovativne pristupe u pametnom upravljanju energijom, kao i harmoničan razvoj ekonomskih aktivnosti i očuvanja prirodnog okoliša. Poseban fokus bio je na održivom korištenju prirodnih resursa, poput biomase, što je prepoznato kao značajan potencijal Unsko-sanskog kantona za unapređenje održivog razvoja.
U sklopu ove tematske cjeline predsjednik Županijske komore Otočac dr. Joso Brajković održao je izlaganje Gospodarski razvoj i održivo korištenje vodnih resursa - primjer rijeke Gacke u kojem je naglasio nužnost harmonizacije ekonomske aktivnosti i očuvanja prirodnog okoliša. Izlaganje je bilo usmjereno na isticanje važnosti očuvanja rijeke Gacke kao prirodnog resursa od iznimnog nacionalnog značaja. Posebno je naglašena potreba da sve relevantne institucije i korisnici, uključujući tvrtke koje se bave proizvodnjom električne energije, vodoopskrbom, turizmom i ribnjačarstvom, udruže napore u očuvanju rijeke. Poseban fokus stavljen je na ispravljanje ekoloških nepravdi učinjenih tijekom šezdesetih godina prošlog stoljeća, kada je izgradnja hidroelektrane Senj uništila dvije trećine vodotoka Gacke. U tom kontekstu, apelira se na primjenu Zakona o obnovi prirode kako bi se revitalizirali oštećeni vodotoci te obnovila flora i fauna rijeke. Realizacija ovakvog projekta, prema izlaganju, omogućila bi korisnicima resursa da kroz društveno odgovorno poslovanje pokažu svoju predanost očuvanju okoliša i zaštiti ovog izuzetno vrijednog nacionalnog blaga. Istaknuto je kako bi uspjeh projekta imao dalekosežne pozitivne učinke na gospodarski i demografski oporavak Otočca, kao i šire regije Gacke i Ličko-senjske županije. - Mi u HGK spremni smo surađivati sa „sukobljenim“ stranama u rješavanju ovog prijepora. Za to imamo uporište u Ustavu, Zakonu o HGK i Statutu HGK, kao i potporu pojedinih sektora HGK - zaključio je Brajković.
HGK/M.K.