Lika nekretnine

Gospić se oprostio od 253 žrtve Drugog svjetskog rata i poraća

Objavljeno: 04.04.2024

GOSPIĆ - U Gospiću je jučer u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, Ličko-senjske županije, Grada Gospića i Gospićko-senjske biskupije, održan posljednji ispraćaj i pokop 253 žrtve Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, čiji su posmrtni ostaci pronađeni na lokaciji ispred groblja sv. Marije Magdalene. Ovaj emotivni događaj okupio je brojne članove obitelji žrtava, predstavnike državne i lokalne vlasti i mještane, svjedočeći o dubokom poštovanju i pijetetu prema nevinim žrtvama.

Misu zadušnicu i obred ukopa predvodio je Richard Pavlić, dijecezanski upravitelj Gospićko-senjske biskupije. Uz obitelji žrtava, ceremoniji su nazočili visoki državni dužnosnici, među kojima ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, saborski zastupnik Mario Kapulica kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica Anita Pocrnić-Radošević, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić, župan Ernest Petry, donedavni gradonačelnik Karlo Starčević i povjerenik za Grad Gospić Josip Brozičević te predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata i brojni mještani.

U svojem govoru, ministar Medved istaknuo je važnost dostojanstvenog pokopa za svaku nevinu žrtvu, naglašavajući kako ovaj čin odaje počast žrtvama komunističkog režima i pruža utjehu njihovim obiteljima. Ministar je podsjetio na stradanja žrtava, koje su mučene i ubijene zbog svoje nacionalne i vjerske pripadnosti, te na desetljeća prikrivanja istine o njihovim sudbinama. Također je izrazio je odlučnost u nastavku traganja za nestalima, ističući dosadašnje uspjehe u identifikaciji posmrtnih ostataka žrtava Drugog svjetskog rata, poslijeratnog razdoblja te Domovinskog rata. Naglasio je kako je u proteklom razdoblju ekshumirano preko dvije tisuće žrtava, ali kako mnoge obitelji još uvijek tragaju za svojim nestalim.

Posebnu zahvalu ministar Medved je izrazio Ivi Vukiću i Društvu političkih zatvorenika iz Gospića, na iznimno velikoj pomoći i prikupljenoj arhivskoj gradi kako bi žrtve bile pronađene i dostojanstveno sahranjena.

Na ceremoniji je posebno emotivno bilo čitanje pisma Nade Rogić, unuke jedne od žrtava, koja je zahvalila svima koji su omogućili da obitelji napokon mogu zapaliti svijeću za svoje najmilije.

Pokop žrtava na groblju sv. Marije Magdalene simbolizira zatvaranje jedne bolne stranice povijesti grada Gospića i cijele Ličko-senjske županije, a istodobno otvara put prema zajedničkom sjećanju, poštovanju i učenju iz prošlosti. Antropološka obrada pokazala je da su žrtve pretrpjele nasilne smrti, a njihov pokop u zajedničkoj grobnici predstavlja korak ka miru i pomirenju.

A.M.

 

Novalja.coom