Lika nekretnine

Međunarodni dan za suzbijanje rasne diskriminacije

Objavljeno: 21.03.2014

OTOČAC – Danas je Međunarodni dan za suzbijanje rasne diskriminacije. Slavi se kao spomen na 21. ožujka 1960. godine kada je policija ubila 69 mirnih prosvjednika protiv aparthejda u Južnoj Africi. Bio je to povod u borbi protiv ovakva oblika diskriminacije u svijetu.

Uz sva nastojanja u svijetu, rasna diskriminacija ni danas nije prevladana, ona postoji diljem svijeta u raznim oblicima. Nije ona imanentna tamo nekima „nerazvijenim“ zemljama, rasna diskriminacija se može pojaviti svagdje i svuda, naravno i u najrazvijenim zemljama koje se diče visokim dosezima demokratičnosti i tolerantnosti. Često smo svjedoci povremena izbijanja takve netolerancije. Naime, rasizam i rasna diskriminacija su i dalje jedan od velikih problema koji potresa živote milijuna ljudi širom svijeta, a susrećemo se s njime mnogo češće nego što to mislimo. Ipak, mora se priznati da u svijetu ima manje rasne diskriminacije nego što ju je bilo pred nekih na pr. pola stoljeća.  
Jedna od vrlo čestih posljedica rasizma je ograničavanje prava pojedinca na jednakost, odnosno diskriminacija temeljem rase, boje kože, etničke pripadnosti ili nacionalnog podrijetla. Ove diskriminacijske osnove su, povijesno gledano, posljedica marginaliziranoga društvenog položaja, a i danas je diskriminacija temeljem ovih osnova prisutna kroz različite oblike nepovoljnijeg postupanja i isključivanja u pojedinim područjima života.

Na koji način se sve može suzbijati rasna diskriminacija? Doista na različite načine, ali najučinkovitija metoda je podizanje razine svijesti i znanja o neprihvatljivosti rasističkih stajališta utemeljenih na predrasudama te širenje svijesti o bogatstvu raznolikosti ljudskog roda, kao nečemu dobromu, onome što je ljudskom rodu svojstveno od postanja njemu znana svijeta.

M. Kranjčević

Novalja.coom