Lika nekretnine

Svjetski meteorološki dan i baba Franca

Objavljeno: 23.03.2014

OTOČAC - Svjetska meteorološka organizacija (WMO), međuvladina organizacija i specijalizirana agencija Organizacije ujedinjenih naroda, koja okuplja 185 članica, službeno je osnovana 23. ožujka 1950. godine. U spomen na taj dan 23. ožujka je proglašen Svjetskim meteorološkim danom. Eto, neka i to znamo.

Danas je teško zamisliti život „moderna“ čovjeka bez vremenske prognoze. Ona je, prognoza, postala redovita stvar, dio je svih pa i onih najkraćih vijesti, bez vremenske prognoze se danas malo što poduzima. I da stvar bude bolja, kako je uspostavljeno satelitsko praćenje vremenskih promjena, naravno uz svu onu silu meteoroloških postaja i centara u 185 zemalja svijeta na zemlji, prognoze vremena su prilično točne. I pouzdane, naša baba Franca priznaje „da pogajadu u uru vrimena“, pa je i ona odustala od njoj poznatih metoda prognoziranja vremena. Zanimalo nas je kakvih to.

  • Lej vako, dok ni bilo voga vratarnjega televizora, ja san ti bila Sijerković. Aha, veruj meni. Ja bi znala pogljedat u nebo i man bi znala kakovo će vrime bit. Na primer, ako je sunce, kad gre z Bogon (za mlađe: kada sunce zalazi) jako krvavo, divanilo se „krvavo veče posrano jutro reče“. To ti je značilo, dragi moj, da će jutra padat kiša, konda Boga vidiš. Unda jopet ako lastavice letidu nisko, eto ti kiše, biž sa senon. A i po misecu se moglo znat kakovo će vrime bit. Ako je mladomu Misecu trbuv doli, a rozi gori, pada'će. Ako je jopet oko Miseca kolonbar (za mlađe: krug) biće kišno vrime. Jopet se moglo i po žabami znat kakovo će vrime bit. Ako se čuje žaba kadi krekeće, una moli Boga kišu i padaće kiša. A i lisica kad laje, i una najavljuje kišu jerbo je muči suša. I po pivcu se moglo znat kaće kiša. Ako piva u nedoba noći, unda kad mu ni vrime za pivanje, il će kiša, il će snig, el.

To su bile metode dnevne prognoze vremena. Zanimalo nas je dalje.

  • Pitaš me za srednjeročnu prognozu. Reću ti vako, srednjeročnu prognozu smo delali po kvatrami. Da ti kažen, to ti ne znaš, četvere su kvatre u godini: grgurevske, dovske, mijoljske i božićne. Svaki svetac nosi kvatre na prsi, samo sveti Duv na leđi. Nismo ponajbolje razumjeli to nošenje kvatara, baba je po našem zbunjenomu pogledu shvatila i pojasnila. - E kako si ti munjen, to ti znači da troje kvatre dolazidu ispred toga sveca, a dovske iza Dove. Nu, el sadaj ča bistrije. Gradili smo se da nam je jasnije pa smo pitali što su to kvatre. - E vidi vako, te kvatre trajedu četira dana, vajk počimljedu iz utorka veče na sredu. I u kvatrami vrime bude svakakovo, pada, puše, turma se, ma Bože te slobodi. Zato se za nekoga ki je ružan, ki je na vraga nalik, Bože mi prosti, veli da je lip kaj kvatre. Nu. I kase te kvatre rastrgujedu, a to je u nedilju jutro, kakovo vrime osvane tako će bit do drugi kvatar. Opet smo imali niz nejasnoća oko tih kvatara, pristojno smo odšutjeli, ali je baba primijetila to i nije žalila truda sve pojasniti. - Ma kako ti ni jasno, jadna ti san pošla za tobon? Ako je sunce i lipo, biće lipo tri miseca, ako je škronula kiša, biće kišovito do drugi kvatar, ako je jak vetar i suvoguzica (za mlađe: suho i vjetrovito vrijeme), ne će bit dobro, biće studeno i slabo će sve rast. Eto, tako smo ti mi morali bit Sijerkovići.

Recimo da smo savladali tehniku srednjoročna prognoziranja vremena, ali što je s dugoročnom, u najmanju ruku godišnjom?

  • Za to smo ti čekali svetu Luciju. To valja znaš, una ti pada vajk na trinajstoga prosinca. I unda lipo klajbac u ruke (za mlađe: olovku) i na arti biliži kakovo će vrime bit. Svaki dan je bil edan misec. Borami je, i tako sve do Badnjaka. I sama san pisala. Bilo je 'ni ki su po urami pisali kakovo je vrime, pa su računali dajdu znat kroz misec točno vrime, oće li padat kiša, il će grijat sunce.

Na kraju smo, sumnjičavi u ovakve vremenske prognoze, priupitali i sami babu Francu koliko ona drži do takvih prognoza.

  • Vidi ča ću ti reć, ako je pogodilo, unda smo vikali: esi vidil kako pogaja, a ako vrime ni bilo nako kako je trebalo po našoj prognozi bit, mi bi premučali i zaboravili to. Zato su ti naše prognoze bile vajk točne. I još ti moran nešto reć, u staro vrime je sve pogajalo, u vo novo, niš ne pogaja. Pa ni kvatre. Eto ti.

Eto, i što sada na sve to reći? Da svako vrijeme ima svoje metode. A one se mijenjaju vremenom. Stalna na tom svijetu samo mijena jest – završila je baba Franca svu raspravu o Svjetskomu meteorološkom danu, citirajući Petra Preradovića.

M. Kranjčević

Novalja.coom