Lika nekretnine

Bespovratna i povoljna kreditna sredstva u turizmu

Objavljeno: 25.03.2014

OTOČAC – Nedavno smo u više navrata pisali o novim turističkim, bolje reći smještajnim kapacitetima i mogućnostima uspješnijeg organiziranja, a time i uspješnijeg poslovanja. Napisi o difuznim i integralnim hotelima na području regije Gacke su se nekima možda učinili neostvarivima, preuranjenima ili već tako nešto, no je li tome tako?

Ako se stvari bolje razmotre, ako se osluhnu novi vjetrovi koji pušu u turističkom sektoru, takve stvari se pokazuju kao korisne, nimalo bezvezne. Jer, a to je slučaj u gotovo svim granama gospodarstva, sitni i maleni poslovni subjekti imaju tako malenu šansu, bolje reći da je ni nemaju na hirovitu tržištu. Valja se okrupnjivati, valja se na neki način udruživati, mogućnosti i oblika za to je mnogo. No, tko sve zna iz kojih razloga, naši ljudi su nekako sumnjičavi, sve u stilu – najbolje sam svoj gazda, no to sve teže ide, sve se teže može opstati, stišću veći i veliki pa se često traži krivac za takvo stanje negdje drugdje, ponajmanje u sebi.

Evo, godinama, može se govoriti i o decenijama prohujala vremena, privatni su iznajmljivači bili negdje po strani. Nisu mogli upasti ni u kakav sustav, nitko o njima nije brinuo, snalazili su se kako su znali i umjeli, uglavnom država na njih nije trošila ni jedne kune. Privatni iznajmljivači nisu mogli, kao takvi, doći do kakva povoljna kredita preko HBOR-a, ili do bespovratnih sredstava Ministarstva turizma. A njih je, privatnih iznajmljivača u miloj nam Hrvatskoj, jako puno, po smještajnim kapacitetima vodeći su u državi, čast hotelima, hostelima, kampovima i ostalima koji pružaju smještaj gostima. Hrvatska gospodarska komora već godinu dana pokušava organizirati privatne iznajmljivače. Uspjelo joj je to u Primorsko-goranskoj, u Šibensko-kninskoj, u Ličko-senjskoj, za koji dan će se to dogoditi i u Zadarskoj županiji, a pripreme su uvelike odmakle i u Splitsko-dalmatinskoj, dakle onim županijama u kojima je hrvatski turizam dominantan. Ali i Ministarstvo turizma je ovoga proljeća doista okrenulo novi list u stimuliranju turističkih sadržaja na jedan novi način, omogućilo je privatnim iznajmljivačima pristup povoljnima kreditima i bespovratnim sredstvima. Reklo bi se – prava revolucija. Jer u trenutku u kojemu se Hrvatska nalazi, netko je konačno shvatio da od najavljenih velikih investicija u hotelske kapacitete nema ništa, da valja iskoristiti postojeće „resurse“, da ih valja unaprijediti, dati im novoga sadržaja i podići kvalitetu ponude, a to će onda itekako imati i efekta u prihodovnoj strani hrvatskog turizma.

Ako se uzme u obzir samo program Konkurentnost turističkog proizvoda, za kojega je predviđeno 26,6 milijuna kuna, na njega mogu se prijaviti i iznajmljivači soba, pod uvjetom da su registrirani najmanje jednu godinu. Kao pojedinac taj iznajmljivač se može prijaviti za gradnju bazena. No, ako se tri ili više iznajmljivača udruže u zadrugu ili trgovačko društvo, a tu smo onda na terenu već spomenutih difuznih ili integralnih hotela, mogu postići mnogo više. Udruženi mogu konkurirati za dobivanje sredstava za na pr. uređenje i opremanje zajedničkog prostora za prijam gostiju, za turistički informativni centar, za sanitarne čvorove, za servisne službe, za društvene prostorije, za zajedničke rekreacijske sadržaje, za dječja igrališta, za parkirališta ili garaže i niz drugih sadržaja. Eto, u tome je prednost udruživanja privatnih iznajmljivača u odnosu na pojedinačni njihov status. Ministarstvo turizma čak potiče takvo udruživanje bespovratnim sredstvima.

Valja istaknuti i nove mogućnosti OPG-a. Naime, OPG-i su do sada bili također u nepovoljnu položaju u segmentu koji se odnosi na njihovu turističku ponudu. Od sada i oni mogu konkurirati za bespovratna sredstva. Mogu tražiti sredstva za uređenje kušaonica na primjer, za povećanje i poboljšanje standardnih uvjeta za osobe s invaliditetom, za korištenje obnovljivih izvora energije, za uređenje izletišta ili za investiciju koja cilja na osnivanje novoga seljačkog domaćinstva, za gradnju bazena, odnosno za postizanje dodatnih sadržaja u turizmu.

Vremena za velika promišljanja nema mnogo, neki programi su otvoreni do kraja ožujka, neki do polovice travnja. Tko računa na ova sredstva mora donijeti brze odluke i brzo djelovati. Prigoda je to za ostvariti od 30.000 do 300.000 kuna, kako po kojemu programu, što za privatne iznajmljivače i OPG-e nije beznačajni novac.

Tko još nije dovoljno upoznat s ovim programima može nazočiti predstavljanju mjera bespovratnih sredstava u turistički sektor, koji će se održati 31. ožujka ove godine u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Zagrebu. Prigoda je to za čuti od načelnice Sektora za razvoj posebnih oblika turizma te poduzetništva u turizmu Ministarstva turizma Vesne Rajković niz činjenica i detalja iz ovoga programa. Također će biti predstavljena i bespovratna sredstva iz Poduzetničkog impulsa 2014., s naglaskom na mikro-poduzetništvo i obrt, te EU programi Obzor i Erasmus, koje će predstaviti Tajana Kesić Šapić, direktorica Centra za poduzetništvo, inovacije i tehnološki razvoj HGK.

Sudjelovanje je besplatno, a predviđeno vrijeme trajanja radionice je dva sata.

M. Kranjčević

Novalja.coom