Lika nekretnine

Zadnje isplate LAG-ovima u sklopu mjere 202 IPARD-a

Objavljeno: 04.05.2014

Lokalne akcijske grupe ili popularni LAG-ovi su se odavna pojavili u javnosti kao neki novitet, dotada u hrvatskim prilikama nepoznat. Neki krajevi su jako rano krenuli u formiranje LAG-ova, svjesni da će to biti jako važna odskočna daska za razvitak i financiranje brojnih lokalnih potreba u općinama i gradovima, drugi su bili nešto rezerviraniji pa su čekali da vide kako to drugi rade, neki se pak bez blagoslova politike nisu usudili ni pomaknuti, što je protivno samom poimanju LAG-a, čekali su da dobiju „stav“, uglavnom bilo je to jako šaroliko i svakako. Naravno da oni koji su razumjeli bit LAG-ova su prionuli poslu, inicirali su na svojim područjima više LAG-ova, dok su drugi vapili za velikim LAG-ovima, čak se time i hvalili, kao da je to nedostižna prednost, a nije.

Na području Ličko-senjske županije djeluje nekoliko LAG-ova, najveći dio županije (i šire) pokriva LAG Lika, Grad Otočac je našao svoje utočište u LAG-u Frankopan (koji ima svoje sjedište u Ogulinu), dok su neki primorski dijelovi županije okrenuti prema dalmatinskim LAG-ovima. No bilo kako bilo, LAG-ovi su nekako profunkcionirali, a njih sredstvima prati Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Agencija je upravo ovih dana obavila nove isplate u sklopu IPARD mjere 202 „Priprema i provedba lokalnih strategija ruralnog razvoja“, koja se temelji na realizaciji lokalnih razvojnih strategija kojima upravljaju LAG-ovi po principu „odozdo prema gore“. LAG-ovi s vlastitoga područja predlažu projekte za razvoj ruralnih životnih i radnih uvjeta te diversifikaciju gospodarskih aktivnosti osluškujući potrebe poljoprivrednika. Nakon objavljena dva natječaja za mjeru 202,  Agencija za plaćanja sklopila je ugovore  za sufinanciranje 40 LAG-ova u iznosu od 36 milijuna kuna, što je pristojan novac. Do sada je za sufinanciranje LAG-ova ukupno isplaćeno 1.516.278,61 kuna, a zadnje isplate išle su LAG-u Frankopan - 17.530,17 kn te LAG-u Zeleni trokut  - 52.613,39 kn.
 
A što se LAG-ovima sufinancira? Može se financirati izrada studija za njihovo područje, može se plaćati usavršavanje i obrazovanje zaposlenika, volontera ili članova LAG-a, mogu se izrađivati promidžbeni materijali, može se plaćati organizacija raznih promidžbenih aktivnosti, mogu se organizirati  razne radionice, seminare i pokrivati troškovi studijskih putovanja za članove i stanovnike LAG-a, mogu se isplaćivati iz tih sredstava i plaće za zaposlenike LAG-a, za najam ureda i režijske troškove ureda te uredsku i računalnu opremu, dosta toga se iz tih sredstava može financirati.

Eto, država je dala dobru injekciju za početak rada, sve dalje ovisi o umješnoti ljudi kojima su LAG-ovi povjereni, a članovi će iskazati svoje veliko ili nešto malo manje zadovoljstvo radom i aktivnošću svoga LAG-a.

M. Kranjčević

Novalja.coom