Lika nekretnine

Rezervni rok za poticaje u poljoprivredi

Objavljeno: 19.05.2014

OTOČAC – Tko je podnio zahtjeve za poticanje u poljoprivredi za ovu godinu – podnio je. Rok je istekao prošlog tjedna. Doduše, postoji i dodatni rok, on istječe 9. lipnja ove godine, no nije isti kao ovaj prvotni. Naime, za svaki dan zakašnjenja od 15. svibnja pa nadalje umanjuje se iznos potpore.

Ukupno je u Hrvatskoj do zadana roka podneseno 92.279 zahtjeva. Oni su se odnosili na vinograde, oranice, pašnjake, premije za krave dojilje, ovce, koze, dodatno stimuliranje proizvodnje šećerne repe, maslinova ulja, duhana, rasplodne krave i krmače, za unaprjeđenje proizvodnje mlijeka, goveđeg, junećeg i jarećeg mesa, zatim za ekološku proizvodnju, izvorne i zaštićene pasmine i kultivare poljoprivrednog bilja, odnosno za potpore u područjima s otežanim uvjetima gospodarenja.

Za ovu 2014. godinu potpore u poljoprivredi su u cijelosti europske, odnosno Hrvatska je dionik Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije. Ovime je zamijenjen nacionalni sustav poticaja u poljoprivredi pa se sada teško može prigovarati hrvatskoj izvršnoj vlasti oko veličine, količine i namjene poticaja, Hrvatska se pristupanjem Europskoj uniji odrekla nacionalne regulacije u ovom dijelu poljoprivredna sektora.

A što će biti u sljedećoj, 2015. godini? U tijeku je reforma Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije. Kako se dade naslutiti, za sljedeću godinu se može očekivati osnovno plaćanje po hektaru od 1.400 kuna. Za okolišno korisne mjere (t. zv. zeleno planiranje) 420 kuna po hektaru, za prve hektare 350 kuna (a to se odnosi na svako gospodarstvo za prvih sedam hektara), tako da bi se ukupna cifra mogla popeti do 2.170 kuna.

Valja naglasiti da Europska unije kani stimulirati mlade poljoprivrednike, pošto je u cijeloj EU trend starenja žiteljstva na selu i odlaska mladih ljudi u urbana središta. A mladima se u poljoprivredi smatraju svi oni do 40 godina starosti. Njih bi se dodatno stimuliralo s 350 kuna po hektaru, pa bi im cifra mogla narasti do 2.500 kuna po hektaru.

Eto, tako veli Europska unija, pa kome krivo, kome milo.

 

M. Kranjčević

Novalja.coom