Lika nekretnine

Žensko poduzetništvo u Ličko-senjskoj županiji

Objavljeno: 29.05.2014

OTOČAC – Na nacionalnim dalekovidnicama se vrte reklame na temu ženskog poduzetništva, odnosno udjela žena u vrhovnom managementu. Iz jedne takve reklame je vidljivo da je pristojan broj žena zamjenice predsjednika (ili direktora) neke kompanije, no da ih je na čelu takvih kompanija relativno malo, što ukazuje na neravnopravnost spolova u businessu. Ako je takvo prosječno stanje u Hrvatskoj, postavlja se pitanje kakvo je onda u Ličko-senjskoj županiji? Stoga smo zapitali Ljubicu Grčević, višu stručnu suradnicu u Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Otočac, inače diplomiranu kadrologinju, što nam može kazati na tu temu.

-Na području Ličko-senjske županije registrirano je 12 dioničkih društava, 686 društava s ograničenom odgovornošću, 53 jednostavna društva s ograničenom odgovornošću, 55 zadruga, 79 ustanova, jedno javno poduzeće i dva interesna udruženja. To je ukupno 888 subjekata.

Od ukupno registriranih, 205 je onih u kojima su vlasnice žene, dakle oko četvrtine ukupnih gospodarskih subjekata  pripada ženskom poduzetništvu. Uglavnom su to tvrtke iz djelatnosti trgovine, turizma, ali pokriveno je i područje obrazovanja (škole/vrtići) i zdravstva. Ima pojedinačnih slučajeva i u graditeljstvu, što govori o svestranosti žena na ovom području – bila je kratka i jezgrovita gđa Grčević.

Lj. Grčević je još dometnula da je Županijska komora Otočac prethodnih godina sudjelovala u osvještavanju i podupiranju ženskog poduzetništva na području Ličko-senjske županije. Naime, Županijska komora Otočac sudjelovala je kao suradnik na projektu YEDA – Program ekonomske pomoći mladima i Mreža mladih ruralnih područja, čiji je sveobuhvatni cilj bio osnaživanje nezaposlenih mladih žena ruralnih područja za njihov aktivni pristup tržištu rada u Ličko-senjskoj županiji. Projekt je financiran iz Programa Europske unije za Hrvatsku, IPA IV – Razvoj ljudskih potencijala „Mladi na tržištu rada“.

Također, Županijska komora Otočac sudjelovala je kao suradnik i na projektu Centar za tradicijske obrte koji je financiran kroz program IPA IV – Lokalno partnerstvo za zapošljavanje – faza 3, čiji je glavni cilj bio davanje stalne potpore osnaživanju dugotrajno nezaposlenoga i neaktivnoga ruralnog stanovništva Ličko-senjske županije. U suradnji s HBOR-om - Područnim uredom za Liku, organizirane su i radionice s prezentacijom novih kreditnih programa HBOR-a koje su uključivale i prezentaciju kreditnog programa „Žene poduzetnice“.

Eto, kada se barata s egzaktnim pokazateljima, Ličko-senjska županija ne stoji loše sa ženskim poduzetništvom. Kad bi se tome pribrojalo žensko poduzetništvo iz sektora obrtnih djelatnosti, ovaj postotak učešća žena u Ličko-senjskoj županiji bi svakako bio još i veći.

 

M. Kranjčević

Novalja.coom