Lika nekretnine

Preporuke za zaštitu od vrućina i protokol o postupanju

Objavljeno: 11.06.2014

Prema pokazateljima Državnoga hidrometeorološkog zavoda u posljednjem desetljeću uočava se trend porasta temperature u ljetnom razdoblju, što utječe na zdravlje cjelokupne populacije. Svijet već sada osjeća štetne učinke koji će se vjerojatno i povećati zbog toplinskih valova koji uzrokuju ozbiljne zdravstvene i socijalne posljedice.

S obzirom na to da se i u Hrvatskoj očekuju toplinski valovi, očekuju se i zdravstveni problemi te je stoga potrebno pravodobno primijeniti preventivne mjere.

Upravo iz tih razloga Ministarstvo zdravlja je izradilo „Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine.“ Protokol utvrđuje postupke i djelovanja službi zdravstvene i socijalne skrbi te drugih institucija na nacionalnoj i lokalnoj razini u slučaju opasnosti od toplinskog udara.  U slučaju velikih vrućina te daje preporuke za smanjenje rizika.

Sustav "Praćenja utjecaja toplinskog vala na zdravlje" u funkciji je od 15. svibnja do 15. rujna. Na temelju analize dnevnih i noćnih temperatura u tom razdoblju Državni hidrometeorološki zavod prognozira približavanje toplinskoga vala i može dati orijentacijske dugoročne prognoze za tri mjeseca unaprijed.

Također, u navedenom razdoblju stalno će pratiti temperature te u slučaju kada postoji 70% vjerojatnosti da temperatura prijeđe prag od 35⁰C, obavijest o tome proslijedit će Ministarstvu zdravlja i Hrvatskome zavodu za javno zdravstvo, koji će onda informacije proslijediti županijskim ograncima.

U privitku nalaze se korisni savjeti građanima kako se zaštititi od nadolazećih vrućina.

Dr. Ivan Stanić, dr. med.

Zavod za javno zdravstvo Ličko senjske županije

 

 

ZAŠTITA OD VELIKIH VRUĆINA – PREPORUKE ZA JAVNOST

  • RASHLADITE SVOJ DOM

Idealno bi bilo držati sobnu temperaturu ispod 32˚C danju i 24˚C noću (posebno važno za djecu i starije od 60 godina jer njihov organizam teže podnosi ekstremne temperature).

Koristite hladniji noćni i ranojutarnji zrak da provjetravanjem rashladite dom, a po danu zamračite prostoriju zavjesama, roletama i sl.

Ako imate klima-uređaj, zatvorite vrata i prozore da ne izlazi hladniji zrak.

  • KLONITE SE VRUĆINE

Sklonite se u najhladniju prostoriju Vašeg doma. Ako je u kući/stanu prevruće, provedite nekoliko sati dnevno u javnim klimatiziranim objektima.

Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana (OD 10-17 SATI), a ako već morate izaći, držite se sjene.

Izbjegavajte naporan fizički rad, a ako to nije moguće, nastojte ga odraditi u hladnije doba dana (npr. rano ujutro)

Ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu!

Redovito koristite kreme za zaštitinim faktorom od štetnog UV zračenja.

  • RASHLADITE TIJELO I PIJTE DOVOLJNO TEKUĆINE

Nosite laganu, široku i svijetlu odjeću. Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka da se izbjegne akumulacija topline.

Pijte redovito i dovoljno tekućine, izbjegavajte alkohol i napitke s puno šećera i kofeina. Jedite češće male obroke.

  • POMOGNITE DRUGIMA

Posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami, razgovarajte s njima o toplinskom udaru,savjetujte ih, pomozite im ako treba, provjerite uzimaju li redovito svoju terapiju i kako se osjećaju te po potrebi potražite savjet od njihovog obiteljskog liječnika.

  • AKO IMATE ZDRAVSTVENE PROBLEME

Tražite savjet liječnika ako bolujete od neke kronične bolesti ili uzimate više lijekova.

Držite lijekove na temp. ispod 25 ˚C ili u hladnjaku (pročitajte u uputama o lijeku)

  • AKO SE VI ILI DRUGI OKO VAS OSJEĆAJU LOŠE

Tražite pomoć ako Vi ili netko oko Vas ima vrtoglavicu, slabost, nemoć,nemir (delirij) ,tjeskobu,suhu kožu, grčeve mišića, izrazitu žeđ i jaku glavobolju; što prije otiđite/odvedite osobu u hladniji prostor i mjerite temperaturu. Ako je osoba bez svijesti odmah zovite Hitnu pomoć ( 112 ili 194)!

Dok čekate liječnika/hitnu pomoć, smjestite osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignite joj noge, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem (hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone) uz ventilator i špricanje kože vodom temp. 25-30˚C. Nemojte dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti smjestite u bočni ležeći položaj.

 

Novalja.coom