Lika nekretnine

Obilježavanje 23. obljetnice 133 brigade HV Otočac

Objavljeno: 19.10.2014

Na današnji dan 19.listopada prije točno 23 godina osnovana je 133. brigada HV-a koju je činilo 1.850 već prekaljenih bojovnika iza kojih je bilo nekoliko ključnih vojnih akcija.

U čast i spomen na sve poginule pripadnike dostojanstveno su položili vijenac i zapalili svijeće ispred Spomenika hrvatskim braniteljima pripadnici 133.brigade, izalanstvo Grada Otočca i policije. Sveta misa zadušnica služena je u 9 sati u župnoj crkvi u Otočcu.

U emisiji "Gackom zajedno" na HRO Otočac sudjelovali su učesnici 133.brigade HV koji su se prisjetili ratnih dana i nekih ključnih vojnih akcija i osoba.

Povijest 133. brigade HV - 133. domobranska pukovnija

Nakon osvajanja vojarni u Ramljanima i Otočcu, munjevito se osnivaju postrojbe Bitnica MB 120mm, PZO, Bitnica haubica 105mm.
U to vrijeme osniva se 133. brigada HV Otočac koja dobiva 1300 dobro naoružanih pripadnika ZNG-a i službeno zaživljava 19. listopada 1991. s prvim zapovjednikom, pukovnikom Davorom Peitelom.
Pred brigadom se našlo mnogo problema, a najveći je bio kako osigurati veliku crtu bojišnice duljine 38 km i na taj način osigurati zaštitu Otočca i Brinja, od mnogo snažnijeg i tehnički opremljenijeg neprijatelja koji ni u jednom trenutku nije mirovao.
Od vitalnog interesa bilo je uspostavljanje i održavanje prometne komunikacija Otočac-Žuta Lokva-Karlovac i Otočac-Žuta Lokva-Senj-Rijeka koja je značila život za sjeverozapadnu i južnu Hrvatsku i onemogućavanje okruženja Gacke doline i područja Gospića.
Prvi koraci učinjeni su 27. rujna 1991. kada je zajedničkom akcijom 133. brigade HV-a, MUP-a Otočac i specijalnim jedinicama policije iz Senja oslobođeno područje Brloga, Rapain Klanca, Rapain Dola i pod nadzor stavljena mjesta sa srpskim pučanstvom Ponori, Gorići, Srpsko Polje i Prokike. Druga uspješna akcija učinjena je 4. studenog 1991. kada su oslobođena mjesta Drenov klanac, Staro selo, Tukljaci i Novo selo uz sudjelovanje pripadnika 111. brigade HV-a iz Rijeke, 1. voda Prve A brigade HV-a i postrojbe MUP-a Otočac.
Ovi uspjesi i porazi JNA i njezinih sljedbenika četničko rukovodstvo nije mirno prihvatilo i, sa ciljem totalnog uništenja, kreću sa zračnim napadima. Moral pripadnika naših postrojbi nije poljuljan, pa se 11. i 12. prosinca 1991. uspješno obavlja još jedna akcija. 133. i 111. brigada uz pomoć diverzantskog voda Meduza iz Senja na području Ramljana potisnuli su neprijatelja s tog područja.
 
Dana 29. prosinca 1991. slijedi još jedna uspješna akcija 133. brigade na području Glavaca i Poduma, ali zbog opasnosti od odsječenosti vrši se povlačenje s tog dijela oslobođenog područja.
Nakon potpisivanja primirja, 3. siječnja 1992. nije bilo značajnijih djelovanja Brigade na ovim prostorima.
U svim borbenim djelovanjima postrojbe osobito su se isticali topnici, kao prva novonastala topnička postrojba na području Republike Hrvatske.
Na svom ratnom putu, 133. brigada aktivno se uključuje u akcije na Južnom bojištu, oko linije Maslenica- Tulove Grede, gdje u potpunosti izvršava povjerene zadaće i to u periodu od veljače do lipnja 1992.
Od 1. srpnja 1992. u sastav 2. bojne 133. brigade raspoređena je Plitvička satnija, koja je bila sastavljena od vojnih obveznika sa područja Plitvica i Titove Korenice. U početku svog formiranja satnija se nalazila u sastavu domobranske bojne Slunj, ali je na zahtjev svojih pripadnika, uvrštena u 2. bojnu 133. brigade. Bila je smještena u vojarni Ban Josip Jelačić u Otočcu i izvršavala zadaće u okolici Otočca.

Preustrojem oružanih snaga RH, 133. brigada HV prelazi u 133. domobransku pukovniju, a njeni redovi popunjavaju se iz Ureda za obranu Otočac, Senj i Crikvenica.U mirnom periodu 133. domobranska pukovnija stalno je jačala po ustroju, opremljenosti i obučenosti.
Akcijom Oluja 95 133. domobranska pukovnija počinje oslobađanje teritorija koji su privremeno bili zaposjednuti od 1991. godine. Prvi dan akcije napadaju pravac Dabar-Petrinić Polje. Na pravcu Zalužnica-Vrhovine nailazi se na jako četničko uporište i pukovnija ima znatne gubitke u ljudstvu.
Drugi dan akcije, nakon teških borbi, sređuju se redovi, grupiraju snage i kreće se u odlučujući napad u kojem je neprijatelj pokoren i razbijen. Tijekom akcije zarobljene su znatne količine teškog naoružanja, vozila i streljiva iz bogatog arsenala JNA koja je opskrbljivala četničke snage, a i velik broj četnika.
Nakon veličanstvene akcije Oluja 95 133. domobranska pukovnija dolazi na granicu prema BiH na dijelu Kulen Vakuf Dalosenovci i, u potpunosti, odrađuje svoju zadaću. U akciji je poginulo 19, a teže ili lakše ranjeno 111 pripadnika.

Mjesta Dabar, Petrinić Polje, Doljane, Glavace, Podum, Škare, Zalužnica i Vrhovine ostat će u trajnoj uspomeni svim pripadnicima 133. domobranske pukovnije, a njihovo oslobađanje u povijesti ovih prostora, bit će upisano zlatnim slovima.
Sredinom listopada 1995. godine postrojba se časno povlači u bazu kada je izvršena demobilizacija velikog broja njenih pripadnika koji se polako uključuju u normalan život.
Od utemeljenja do tada, kroz 133. brigadu, odnosno 133. domobransku pukovniju, prošlo je 5234 vojnika, od kojih je 97 položila život za domovinu, a preko 300 ih je lakše ili teže ranjeno.

Izvor: likaworld.net

Foto: Blaženka Barković

I.B.

Novalja.coom