

OTOČAC – Lipanj je u Hrvatskoj jedan čudan mjesec, tu se „slavi“ sve i sva, od antifašizma pa do pitajboga čega ne. Naravno, u svemu su glavni krivci Hrvati, hrvatska država, a drugi su puke žrtve, nevini kao janjad. Zanimljiva konstatacija.
Od početka, ako se hoće, od kraja Drugoga svjetskog rata proteklo je vremena i vremena, no to vrijeme je tako živo, ne daju mu umrijeti. I svake godine sve više i više raste broj srpskih nevinih žrtava, kao da je to jučer bilo. Živi primjer je Jasenovac, Srbijanci se rado vraćaju na mitsku brojku od 700.000, mnogima je to malo pa zaokružuju na milijun, a neki već i premašuju pa se govori i od 1,2 milijuna pobijenih nevinih Srba. Čak i više od toga.
Naravno da se već godinama sustavno gradi i „drugi Jasenovac“, a to je Jadovno. U Jadovnu su brojke rasle iz godine u godinu (od nekoliko tisuća pa sada već do 50.000, ako ne i više), a kako stvari stoje, za kratko vrijeme će se Jadovno barem izjednačiti, ako ne i premašiti s mitskim Jasenovcem.
A odakle su i kada krenule te „velike brojke“? Iz Srbije, naravno i to već u lipnju 1941. Baš na današnji dan te 1941. nastao je Valerijanov memorandum u režiji Srpske pravoslavne Crkve koji govori o stotinama tisuća stradalih Srba samo u prvim mjesecima rata. Taj su „dokument“ predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve predali najprije njemačkim vlastima u Beogradu, a kasnije je raširen po svijetu. U njemu tvrde da je već u lipnju 1941., dva mjeseca od uspostave NDH, ubijeno više od 100.000 Srba. U kolovozu je broj narastao na 180.000, a u rujnu 1941. službeni broj ubijenih Srba u NDH, koji je SPC širila svijetom, bio je veći od 300.000 žrtava. Eto, kada je krenulo i iz koje kuhinje.
A ta čista srbijanska propaganda govori da su već u ljeto 1941. godine istrijebljeni svi Srbi u kotarevima Imotski, Gospić, Glina, Grahovo, Korenica, Gračac, i nizu drugih. Tako se veli da su Hrvati istrijebili sve Srbe u Srbu, a znamo tko je uništio župu Boričevac, te poubijao cijeli rod obitelji Ivezića klanjem i bacanjem u jame, od male djece do staraca. Tako oni pišu: „Postoje sela koja su potpuno uništena i Srbi istrijebljeni. Sela Srb i Suvaja bili su objekt progona hrvatskih ustaša i hrvatske vojske. Samo u ova dva sela ubijeno je oko 3.000 duša pa ima sigurnosti da su Srbi ovdje uistinu istrijebljeni.“ Glina: „Računa se da u kotaru nema ni jednog jedinog Srbina“. Korenica: „I ovo ličko mjesto, s gotovo cijelom okolinom, istrebljeno je od Srba.“.
Tako je to počelo, tako se to razvijalo, i nažalost još uvijek buja, buja, buja...
M.K.