

GOSPIĆ – Jučer je mnoštvo građana prosvjedovalo protiv zagađenja Gospića opasnim otpadom. Taj prosvjed je ponio naziv Hodaj za Liku, premda tim opasnim smećem nije ugrožena samo Lika, već i Gacka, Hrvatsko primorje, Podgorje i otoci. Organizator prosvjeda bila je građanska inicijativa Gospić je naš dom. Okupljeno građanstvo je propješačilo nekih pet kilometara od silosa PPK Velebit do Smiljanskog polja.
Kako je lokalnoj i hrvatskoj javnosti poznato, usred Gospića je zakopano navodno nekih 35.000 tona opasnog plastičnog i medicinskog otpada, jednim dijelom „uvezenog“ iz inozemstva. Ali, Gospićani ne prosvjeduju samo protiv tog otpada, prosvjeduju i protiv tvrtke Jedro DS Innovation, koja je izgradila pogon u poslovnoj zoni Smiljansko polje za predadu litijevih soli.
Eto, tako je „najzelenija županija“, „ekološka županija“ postala hrvatsko i europsko smetište. I da stvar bude bolja, „nitko ništa nije znao“, a sve se odvijalo godinama ispred nosa gradske i županijske vlasti.
Inicijativa je postavila tri zahtjeva: traže objavu svih analiza tla i cjelokupnog otpada, razgovor s hrvatskom Vladom te hitnu primjenu mehanizma javne nabave ne bi li sanacija krenula čim prije.
Također traže ukidanje građevinske dozvole za pogon u Smiljanskom polju i izradu studije utjecaja na okoliš, za koju navode da je obvezna za kemijsku industriju te da se bez nje pogon nije smio ni graditi.
M.K.